Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co víme?

Springfield je rozlehlé městečko, v kterém bydlí Simpsonovi. Tvůrce Matt Groening ho tak pojmenoval kvůli tomu, že Springfield je nejčastější název pro jakoukoliv osadu, či město ve Spojených státech. V žádné epizodě nebylo přesně řečeno, kde se tento Springfield nachází. Vždy když se v seriálu o přibližném území mluví nebo ho někdo ukazuje na mapě, divák nemá šanci se to dozvědět. Nejvíce názorů se však shoduje v tom, že tvůrci Springfield podle žádného města nestvořili a že si ho vymysleli stejně jako všechny postavičky. Jak se zdá, je toto tvrzení nejspíš nejpravdivější, protože např. v Simpsonových ve filmu říká Ned Flanders Bártovi, že z určitého kopce může vidět státy sousedící se Springfieldem - Ohio, Nevada, Maine a Kentucky, což je nesmysl, protože každý z nich je od sebe hodně oddálen (je to jako kdyby u nás někdo řekl, že ČR sousedí s Ruskem, Itálií, Francií a Španělskem).
Na veřejnosti byl jako Simpsonovský Springfield zvolen Vermontský, jenž se svým soutěžním videem, které na internet v červnu 2007 zaslal každý americký Springfield, vyhrál. Konala se v něm za odměnu americká předpremiéra Simpsonových ve filmu.
Historie města zasahuje do roku 1796, kdy byl založen Marylandskými osadníky v čele s Jebediahem Springfieldem. Původně s ním cestoval i Shelbyville Manhattan, ale protože Jebediah byl proti rodinnému manželskému svazku (Manhattan si chtěl stejně jako zbytek Shelbyvillanů brát za ženy své sestřenice), založil si každý z těchto dvou pánů vlastní město. Na počest toho, Springfielďané udělali Jebediahovi sochu ve středu města a zasadili citrónovník, který dával na tu dobu nejsladší ovoce, jenž v tu dobu vůbec znali a Shelbyvillané cukrovou řepu.

V současnosti je městečko klidným prostředím, zažilo sice problémy jako bylo zavření do skleněné báně Russem Cargilem (ředitelem společnosti EPA) nebo 200 let zapomenutý zákon nařizující prohibici či rozdělení města na Starý Springfield a Nový Springfield. Příčinu toho mělo pouze zavedení telefonní předvolby 939.
Mezi zajímavé nebo důležité obyvatele nepochybně patří starosta Joe Quimby, policista Clancy Wiggum, mafián Tlustý Tony a samozřejmě naše rodinka Simpsonovi.
Je zde také plno budov, mezi které patří základní škola, Kwik-E-Mart, hospoda U Vočka, Barneyho Bowl-a-rna, městská radnice, Levórium, dům Simpsonových, kostel a mnoho dalších o kterých si více můžete přečíst níže...

Obrázky Springfieldu


Springfield

Ptačí prespektiva

Springfield

Nápis Springfield jako v Holywoodu.

Pohled

Podrobná mapa

Večer

Springfield

Bouřka ve Springfieldu

Dům Simpsonových

Velmi zajímavě postavený dům rodiny Simpsonových se nachází v severní části města Springfield, v ulici Evergreen Terrace 742. Simpsonovi sousedí s Flandersovými, které má dům po své pravé straně. Dříve naproti sobě měli dokonce i prezidenta Spojených států George Bushe s jeho ženou Bárou, ale kvůli tomu, že si sousedé vůbec nerozuměli, Bushovi se v díle Dva zlí sousedé, kdy se přistěhovali, rovnou odstěhovali.
-- Přečíst kompletní popis --

Kwik-E-Mart


Obrázky: 1, 2
Kwik-E-Mart je menší obchůdek, který vlastní indický přistěhovalec Apu Nahasapímapetilon se svým bratrem Sanjayem. Je velmi pracovitý a dokáže pracovat 24 hodin denně. Jednou byl už z Kwik-E-Martu vyhozen, protože prodával i zkažené potraviny. Však byl i přistižen ve filmu, když přepisoval datum spotřeby z roku 2007 na 2008. Apu byl už i několikrát postřelen, ale jak on říká "Každá kulka je jako čestné vyznamenání".

Hospoda U Vočka


Obrázky: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Hospoda U Vočka, pojmenovaná po svém majiteli se nachází v ulici Walnut Street hned vedle obchodu s hudebními nástroji - King Toot. Nejvíce se tam zdržuje ochmelka Barney, Homer, Lenny a Carl a začne-li někdo z nich vyvádět, barman Vočko vytáhne svou brokovnici, kterou zastrašuje leckoho. Mezi vybavení hospody patří kulečník, šipky, tester milování a hudební automat. Co se volání týče, nejvíce do baru volá Bart. Proč? To zjistíte zde.

Springfieldská základní škola


Obrázky: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Škola, do které chodí naprosto každé dítě ze Springfieldu je zasazena do ulice 19 Plympton Street. Líza by v ní nejraději bydlela a Bart by ji s radostí zboural. Ředitelem školy je Seymour Skinner, který považuje za nejcennější bohatství nikoliv děti, ale školní autobus. Mezi další zaměstnance školy patří učitelka Hooverová, Krabappelová, Pommelhorstová a učitelé Krupt a Largo. Vzácným maskotem školy je Puma, kterou Bart již několikrát znesvětil.

Kostel


Obrázky: 1, 2, 3, 4, 5
Kostel navštěvuje skoro každý ve Springfieldu, kromě Lízy, která je budhistka, Apua, jenž vyznává Hinduismus a Vočka, kterého do kostela ani nepustí. Stará se o něj reverend Tom Lovejoy, který ze všech svých oveček nejvíce nemá rád Flanderse. Ten mu volá kvůli každému hříchu. V kostele se dokonce stala pomocnicí Marge jako "naslouchající dáma". Rešila problémy občanů a různě jim pomáhala.

Jaderná elektrárna


Obrázky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Budova, která živí hlavu rodiny Simpsonových - Homera. Vlastní ji křehký pan Charles Montgomery Burns, kterému pomáhá Waylon Smithers. Cena této elektrárny se odhaduje na 56 miliónů dolarů, ale stejné zaměstnance jako platí pan Burns by si nikdo nenajal. V minulosti ji hrozil velký výbuch, ale Homerovo tlusté břicho ucpalo díru, z které by hrozil výbuch a tak vše zůstalo v pořádku. Elektrárna zaznamenala jedno úmrtí a to Franka Grimese, jenž napodoboval Homera Simpsona, až se mu to vymstilo.

Obchod s komiksy


Obrázky: 1
Obchůdek s komiksy - Android´s Dungeon a Baseball Card Shop patří místnímu tlusťochovi Jeffu "komiksákovi" Albertsonovi. Většinu svých komiksů prodává za neuvěřitelně vysoké ceny, ale přesto k němu zákazníci chodí. Mezi nejčastější návštěvníky patří Bart s Milhousem, kterým byl celý obchod na určitou dobu svěřen. Našli dokonce tajnou skrýš, v jíž měl komiksák plno filmových-pirátských kopií.

Nemocnice


Obrázky: 1
Nemocnice je jedna z hlavních budov ve Springfieldu. Nejznámějším doktorem je dr. Julius Dlaha. Marge a Bart tam již byli se zlomenou nohou, Homer se zlomenou čelistí a Vočko na plastické chirurgii. Marge tam také odrodila všechny děti rodiny Simpsonových. Obecně se toho jinak o nemocnici moc neví...

Burnsovo panství

Největší a nejimpozantnější dům patří Montgomerymu Burnsovi. Najdeme v něm desítky pokojů, saunu, neuvěřitelně dlouhý jídelní stůl, několik záchodů, poblíž domu je i jachta. Ve sklepě má také trezor, ve kterém Monty schovává všechny své cennosti. Toto vše je ale bohužel jen pro pana Burnse a jeho poskoka Smitherse. Pokud by náhodou chtěl někdo přijít na návštěvu, zazní z Burnsových úst slova "Vypusťte psi!".

Radnice


Obrázky: 1
Na radnici pracuje starosta Joe Quimby a zde se také konají různé soudní řízení. Je zasazena do středu města poblíž Jebediahovy sochy. Kvůli Bartovým neplechám zde jednou bylo nařízeno, aby spolu Homer a Bart trávili veškerý svůj čas, protože soudkyni se zdálo, že otec Barta zanedbává. Když se z dovolené vrátil springfieldský soudce, zvítězilo motto Kluci zůstanou klukama a nařízení zrušil.

Policejní stanice

Na policejní stanici se většinou popíjí kafe, jí koblihy a sleduje se televize. Šerif Clancy Wiggum a jeho zbytek mužů jsou totiž snad nejvíce líní obyvatelé Springfieldu. Jejich největší nepřítel je mafián Tlustý Tony, avšak za úplného nepřítele se považovat nedá, však policejní strážníky zásobuje tučnými úplatky. Jednou se dokonce k policii přidala i Marge, jenž byla nejspíš nejlepší strážnicí, ale kvůli nebezpečí od práce raději utekla.

Domov důchodců

V domově důchodců žije děda Abe Simpson, Jasper Beardley, Hans Moleman, "starý žid" a plno ostatních stařečků a stařenek. Volný čas tráví tím, že si povídají o svých zkušenostech, hrají bingo a nejraději mají dobu, kdy se vydávají prášky. Když důchodci spí, zdravotní sestry z nich luxují drobky z jídla. Líza tam dokonce pracuje dobrovolně, ale Bart tam v jedné epizodě šel za trest.

Springfield Shopper

Springfield Shopper jsou místní jediné noviny, které se spojili z několika dřívějších magazínů a utvořili tak jedny velké noviny. Založil je čtrnáctiletý chlapec Hony Tiskopísek. V této budově lze také získat výtisk ze dne, kdy se návštěvník narodil. Když tam byl Homer a tuto možnost využil, zjistil, že hned titulní stránce byl článek "Neobvykle ošklivé dítě". Homer to okomentoval jako "Hmm, nechtěl bych být v jeho kůži"....

Barneyho Bowlarama

Barneyho Bowlarama je bowlingová herna, v které si občas zahraje i Homer se svým týmem Kamarádi z kuželek (do jejich motta patří "Ty to zvládneš Otto, my jsme bezva tým, to je naše motto"). Soupeřili proti Kanálu 6, Policistům a proti Zbožným koulečům. Homer v kuželkárně dokonce pracoval, ale jakmile se mu narodila Maggie, musel se kvůli větším výdajům zase pracovat v elektrárně.

Televizní studio kanálu 6

V této budově se natáčí pro Kanál 6. Pracuje zde Kent Brockman, jako šéfredaktor televizního zpravodajství, Šáša Krusty, jenž hraje ve své vlastní show zábavného klauna a plno ostatních lidí. Jednou zde byl i Bart s Lízou, kteří hráli v dětském zpravodajství.

Pošta

Z této pošty odcházejí všechny dopisy, které kdokoliv ze Springfieldu pošle. Také se sem přichází pro různé balíčky. Homer zde měl velké množství balíčků od své matky Mony. Jednou dokonce chtěl sebrat vlastní dopis plný kritiky, který omylem napsal panu Burnsovi. Bohužel mu ho nevydali, i když se za pana Burnse vydával. Jen kvůli tomu, že nevěděl "svoje" křestní jméno.

Obchoďák Mall

"Obchoďák" je velké nákupní centrum, v němž se nakupuje "jedna báseň". Jsou tam obchody se sladkostmi, potraviny i s potřebami pro zálesáky. Dokonce zde řádil Bart s Milhousem a policie si myslela, že v "Obchoďáku" řádí velká krysa. Proto sem byla na jistou dobu vypuštěna puma.

 

   

Spékající Holanďan

Spékající Holanďan je restaurace, která ze svého jídelního lístku nabízí pouze čerstvé dary moře. Majitelem je Kapitán McCallister. Motto této restaurace je "Vše co dokážete sníst". Homer to jednou zkusil, ale když vyjedl celou restauraci, začalo se mu celé město smát. V jedné epizodě byl v této restauraci i jako kritik jídel. Středem pozornosti se tato restaurace stala v díle Nejmokřejší příběh všech dob, v které si Simpsonovi vyprávěli příběhy o moři.

Planet Springfield

Restauraci Planet Springfield navštěvují nejčastěji celebrity jako Rainier Wolfcastle, Kent Brockman, Šáša Krusty apod. U tohoto stavení je zajímavý jak exteriér tak interiér. Ze vnějšku se kolem koule otáčí písmo Planet Springfield, pod kterým je stěna, jenž vypadá jako kdyby do ní právě narazilo auto.

Knihovna

Knihovna je velkým zdrojem informací, ale bohužel ty ve Springfieldu moc lidí nezajímají. Aby se vůbec nějak uživila, začala půjčovat i časopisy/knihy pro dospělé, pro které si nejčastěji chodí Vočko Szyslak. Mezi lidi půjčujících si i normální odbornou četbu patří Líza Simpsonová. Ta si vždy půjčí plno knížek, aby je zachránila. Majitelé knihovny totiž knihy, které si nikdo nepůjčí, hází jako jídlo prasatům. Knihy však používají i bezdomovci, ale jako toaletní papír...

Kino Aztec

Aztec je kino, jenž do města přináší ty nejžhavější filmové novinky. Promítal se tu např. Zorro - tajemná tvář, kterého následně začal napodobovat Homer se svým "H"áčkem. Také tady byl k vidění celovečerní film Itchyho a Scratchyho, ale Bart měl od rodičů zakázáno na něj jít. Nejznámějším hitem jsou však Vesmírní mutanti, což byl první film v Simpsonových.

Kino Googolplex

Springfieldské kino Googolplex kunkuruje Aztecu. Uvádí stejné filmy jako zmíněné kino a ani mezi nimi není moc velký rozdíl. Někdy tedy tvůrci pošlou Simpsonovi do tohoto kina nebo do Aztecu. Podle levého obrázku lze říct, že se posledně promítaly filmy My dinner with Jar Jar, Mars need´s towels, That 70´s show, Shakespeare in Heat, Facepuncher IV a Das booty call.

Letiště

Nejméně známé, ale velmi důležité místo - to je letiště, odkud odlétají všichni občané na dovolenou nebo prázdniny. Zajímavostí je, že největší počet letových nehod z celé Ameriky se stává zrovna tady